🔙
Advertisement:
Sort By Grade
Want to help support the site and remove the ads? Become a patron via patreon or donate through paypal.
Previous Standard Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship.
Next Standard Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?
Ratios and Proportional Relationships Understand ratio concepts and use ratio reasoning to solve problems. 3Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations. aMake tables of equivalent ratios relating quantities with whole number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios.
Worksheets
Example
(Hover to Enlarge)
Description Download
Sort By Grade - Add/Sub/Mult/Div worksheet Sort By Grade - Add/Sub/Mult/Div worksheet 6rp3aAdd/Sub/Mult/Div M
Each worksheet has 12 questions finding the missing value from a function machine.
Create New Sheet One atta Time Flash Cards Customize Distance Learning
Select a Worksheet Version 1 Version 2 Version 3 Version 4 Version 5 Version 6 Version 7 Version 8 Version 9 Version 10 Grab 'em All
Sort By Grade - Creating Tables and Graphs of Ratios worksheet Sort By Grade - Creating Tables and Graphs of Ratios worksheet 6rp3aCreating Tables and Graphs of Ratios
Each worksheet has 4 problems creating a table and graph from a scenario.
Create New Sheet One atta Time Flash Cards Distance Learning
Select a Worksheet Version 1 Version 2 Version 3 Version 4 Version 5 Version 6 Version 7 Version 8 Version 9 Version 10 Grab 'em All
Advertisement: